Vlogger-kisokos

Vlogger-kisokos kezdőknek

Ugye előfordult már, hogy te sem tudtad megkülönböztetni tulajdonképpen mi is a blog és vlog közti lényeges eltérés, vagy problémád akadt annak definiálásával, milyen „faj” a vlogger és a blogger? Alább ebben igyekszünk komoly magyarázatokat mutatni.

BLOG: a blog kifejezés nagyjából 1997 óta van jelen a világban, akkor alkotta meg ugyanis Jorn Barger a weblog kifejezést, amit egyfajta „ős-blognak” nevezünk. Később ezt gondolta tovább Dave Winer blogger, aki létrehozta az első, mindmáig leghitelesebb definíciót a blogról: „A blogok gyakran frissülő oldalak (...) egyfajta folytonos utazás egy emberi útikönyvvel, amelyekből lehet válogatni, s mindegyiknek saját olvasótábora van...” A mindennapi beszédben csak internetes naplóként emlegetjük, ami az újmédia megjelenésének egyik legsikeresebb írói színhelye.

VLOG: egyfajta újságírói videó-dokumentációt jelent, mely az interneten található, s középpontjában egy ember van – a vlogger -, aki gondolatait, véleményét, érdeklődési körét mutatja meg a nézőknek. A vloggernek – mondjuk úgy – számos „alfaja” van, ezek közül kiemelünk néhányat, s az adott téma leghíresebb képviselőit is megemlítjük – kvázi illusztrációként.

- vlogger: olyan személy, aki az internet segítségével valamely videómegosztó oldalra gyakori rendszerességgel készít rövid-hosszabb videókat, s általában az életének számos percét, gondolatait osztja meg a közönségével.

pl: külföldön Casey Neistat, Shay Carl, itthon Magyarósi Csaba, HErBY, Maris

jxzl3n2gi6cnahs5da7r.jpg

- beauty-vlogger: nagyrészt olyan női videósokról beszélhetünk, akik a szépségápolással kapcsolatban gyártanak rövid vagy közepesen hosszú videókat. Jellemző egy jól működő beauty-csatornára, hogy gyakorta találhatunk luxus- vagy drogériás szépségápolási termékekről szóló tesztvideókat. Előfordulhatnak még a beauty-vlogger vásárlásairól szóló ún. „haul” videók is, melyekben a videós a már megvett termékeket mutatja be.

pl: külföldön Dulce Candy, KathleenLights, itthon Viszkok Fruzsi, Aviana Rahl

cl9m0ho5w1trleifezjx.jpg

- gaming-videós: a videojátékot középpontba helyező videósok sajátossága, hogy leggyakrabban valamilyen ismert, éppen aktuális számítógépes- vagy konzolokra készített játékot mutatnak be a közönségnek. Azaz, ők játszanak, a felhasználó pedig ezt nézheti. Általában nem közölnek ezen digitális szórakoztató tartalmakról részletes teszteket, mint amiket egy print- vagy online médiumban találunk, hanem inkább saját véleményt osztanak meg az adott játékról. Gyakori kifejezés ilyen körökben a „gameplay”, azaz a videojáték – kvázi – játszására, kipróbálására épülő videó. Ismérve még a gaming-videósoknak a rendkívül jól felszerelt technikai háttér (erős konfiguráció, új konzol), amivel gördülékeny módon tudnak képet adni egy-egy játékról.

pl: külföldön PewDiePie, itthon TheVR, Nessaj, Videojáték Zsolti

fee3iesvm6og10jwb9t7.jpg

- video-kritikus: olyan internetes tartalomgyártó, aki videói középpontjába valamilyen művészeti alkotást (film, zene, videojáték, stb) helyez, s arról markáns véleményt ad közönségének. Lényegében a kritikai sajtóműfaj újmediális térbe való áthelyezése – videó formátumon keresztül.

pl: külföldön Nostalgia Critic, itthon Dancsó Péter, Szirmai Gergely

654u90r9dp1izl3eg5av.jpg

S persze akadnak olyanok is, akik nem definiálhatók semmilyen kategória szerint. Ilyenek például a paródia-videók készítői vagy a YouTube-ra főként zenei cover-öket gyártó videósok. Így a legfőbb kategóriákat – amennyire mi tudtuk – megpróbáltuk összeszedni.

A hibák jogát természetesen most is fenntartjuk, s ezek nem kőbe vésett szabályok.

Készítette: Gasková Bianka és Besenyei Balázs

A bejegyzés trackback címe:

https://vlogablogban.blog.hu/api/trackback/id/tr5912499259

Vlog a Blogban

Kövesd hetente a két egyetemista blogger mélyinterjúit, s tudj meg olyat is kedvenc YouTube-videósaidról, melyet soha nem kérdeztél volna meg komment formájában. Mi feltesszük azokat a kérdéseket is, amelyekre a videók alatt nem kaphatsz válaszokat.

Kövess minket!

süti beállítások módosítása